Preskočiť na obsah
Peniaze na ruku

Otázka:

Ako mám postupovať ak mi zamestnávateľ dáva časť peňazí na ruku tak, aby mal čo najmenšie odvody ? Kvôli tomuto postupu som z dôvodu vykázaného nízkeho príjmu prišla pri ročnom vyúčtovaní o daňový bonus.

 

Odpoveď:

Zamestnávateľ poskytujúci zamestnancom časť peňazí za vykonanú prácu „priamo do ruky“, sa vyhýba odvodovým povinnostiam a rovnako aj daňovým povinnostiam, ktoré má v súvislosti so mzdou, ktorú zúčtuje a poskytuje zamestnancom za vykonanú prácu. Zamestnávateľ takýmto konaním porušuje platné právne predpisy.

Rovnako však koná v rozpore so zákonom aj zamestnanec, pre ktorého takto prijaté peniaze predstavujú nezdanené príjmy. Zamestnanec je za takéto konanie spoluzodpovedný a musí si byť vedomý aj následkov na výšku príjmu pri ročnom daňovom vyúčtovaní, nakoľko sa v tejto súvislosti berú do úvahy len všetky priznané príjmy zamestnanca.

Podpisom pracovnej zmluvy ste súhlasili s podmienkami, ktoré sú v nej uvedené a ktoré sa týkajú aj výšky Vašej mzdy. Pokiaľ ste sa so zamestnávateľom mimo podmienok stanovených v pracovnej zmluve ústne dohodli, že okrem písomne priznanej mzdy Vám bude vyplácaná aj ďalšia peňažná čiastka „priamo do ruky“, ste zodpovedná za svoj súhlas  pri takomto  odmeňovaní za prácu. Odporúčame Vám, aby ste od zamestnávateľa žiadali písomnú dohodu o zmene pracovnej zmluvy, ktorou Vám ústne dohodnutú a „do ruky“ poskytované peniaze legálne prizná a následne započíta aj pre účely poskytovania daňového bonusu.

Záverom dodávame, že inšpektoráty práce nemajú možnosť preveriť existenciu skutočností, o ktorých neexistujú hmotné dôkazy potvrdzujúce výšku zúčtovanej a vyplatenej mzdy a preto následne nemajú právny dôvod na nariadenie nápravy u zodpovedného zamestnávateľa.