Preskočiť na obsah
Som živnostníkom. Môžu mi pri podnikaní vypomáhať moja matka s manželkou? Musím mať s nimi podpísanú nejakú dohodu alebo pracovnú zmluvu?

Nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie definuje zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o nelegálnej práci). Zákon o nelegálnej práci vymedzuje aj negatívnu definíciu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, teda to, čo nelegálnou prácou alebo nelegálnym zamestnávaním nie je.

Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

Z pohľadu osoby vykonávajúcej prácu nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

Na základe uvedeného výpomoc matky (teda príbuznej v priamom rade) či manželky, ak sú tieto osoby dôchodkovo poistené (napr. majú iný pracovnoprávny vzťah) alebo sú poberateľmi dôchodku podľa osobitných predpisov, samostatne zárobkovo činnej osobe bez založenia pracovnoprávneho vzťahu s touto osobou nie je nelegálnou prácou. Ako živnostník sa teda pri využívaní práce týchto osôb bez založeného pracovnoprávneho vzťahu nedopúšťate nelegálneho zamestnávania.

Skutočnosť, či vypomáhajúca fyzická osoba je dôchodkovo poistená resp. je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov je táto osoba pri prípadnej kontrole nelegálneho zamestnávania vykonávanej oprávneným kontrolným orgánom povinná preukázať.