Preskočiť na obsah
Vzťahujú sa záväzky z kolektívnej zmluvy uzavretej u užívateľského zamestnávateľa aj na agentúrneho zamestnanca?

Podľa Zákonníka práce pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa.

Pracovnými podmienkami a podmienkami zamestnávania sú

  1. pracovný čas, prestávky v práci, odpočinok, práca nadčas, pracovná pohotovosť, práca v noci, dovolenka a sviatky,
  2. mzdové podmienky,
  3. bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci,
  4. náhrada škody v prípade pracovných úrazov alebo chorôb z povolania,
  5. náhrada pri platobnej neschopnosti a ochrana nárokov dočasných zamestnancov,
  6. ochrana tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacich žien, žien a mužov starajúcich sa o deti a mladistvých,
  7. právo na kolektívne vyjednávanie,
  8. podmienky stravovania.

V zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní kolektívna zmluva je záväzná pre zamestnancov, za ktorých uzavrel kolektívnu zmluvu príslušný odborový orgán alebo príslušný vyšší odborový orgán. Príslušný odborový orgán uzaviera kolektívnu zmluvu aj za zamestnancov, ktorí nie sú odborovo organizovaní.

V praxi to znamená, že podniková kolektívna zmluva sa vzťahuje na všetkých zamestnancov zamestnávateľa, nie však na dočasne pridelených zamestnancov, ktorí sú zamestnancami iného zamestnávateľa či agentúry dočasného zamestnávania, pokiaľ to táto kolektívna zmluva výslovne neupravuje inak.

Na týchto zamestnancov sa vzťahujú záväzky vyplývajúce z kolektívnej zmluvy sprostredkovane cez ustanovenie zabezpečujúce najmenej rovnako priaznivú úpravu pracovných podmienok vrátane mzdových podmienok a podmienok zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov v porovnaní s kmeňovými zamestnancami užívateľského zamestnávateľa.

Pre posúdenie vzťahu záväzkov vyplývajúcich z kolektívnej zmluvy uzatvorenej u užívateľského zamestnávateľa na dočasne prideleného zamestnanca je potrebné vychádzať z ustanovenia § 119 Zákonníka práce upravujúceho definíciu mzdy. Podľa tohto ustanovenia je zamestnávateľ povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 Zákonníka práce a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa Zákonníka práce, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

Ak teda záväzky vyplývajúce z kolektívnej zmluvy sú mzdou resp. zložkou mzdy v zmysle vyššie uvedenej definície, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok po splnení vopred stanovených podmienok viažucich sa výlučne na výkon práce, tieto záväzky sa cez ustanovenie o rovnako priaznivých mzdových podmienkach vzťahujú aj na dočasne prideleného zamestnanca iného zamestnávateľa či agentúry dočasného zamestnávania.

Záväzky, ktoré sú viazané na splnenie iných podmienok nesúvisiacich s vykonávaním práce, resp. tie, ktoré nie sú mzdou resp. zložkou mzdy, ale iným benefitom, sa na dočasne prideleného zamestnanca nevzťahujú.

Povinnosťou užívateľského zamestnávateľa, ku ktorému bol zamestnanec pridelený agentúrou dočasného zamestnávania, je však naviac (okrem iného) zabezpečiť dočasným zamestnancom prístup k svojim sociálnym službám za rovnakých podmienok ako svojim zamestnancom, ak tomu nebránia objektívne dôvody.