Preskočiť na obsah
Lesnícke lanovky – odborné prehliadky a skúšky

otázka

 

odpoveď

Lesnícke lanovky sú technické zariadenia zdvíhacie zostavované jednorazovo, napríklad na prepravu, preto ich môžeme v zmysle vyhlášky č. 508/2009 Z.z. v znení neskorších predpisov zaradiť do skupiny  Cc) bez rozdielu nosnosti a typu. Pretože lesnícka lanovka nie je vyhradené technické zariadenie, nevzťahujú sa na lesnícku lanovku ustanovenia vyhlášky č. 508/2009 Z.z. (odborné prehliadky, odborné skúšky, úradné skúšky, zaškolenie obsluhy a iné). Povinnosti pri montáži, prevádzke, obsluhe a kontrole lesníckej lanovky sú určené len nariadením vlády pre pracovné prostriedky a normami pre lesnícke lanovky radu STN 47 0005 (viď nižšie).

 

otázka

otázka

otázka

otázka

otázka

 

odpoveď

V zmysle § 6 ods. 1 a bodu 5.6 prílohy č. 3 vyhlášky č. 46/2010 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri lesnej práci a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností a na obsluhu niektorých technických zariadení montáž, demontáž, prevádzka a údržba lanového dopravného zariadenia sa vykonáva podľa návodu výrobcu.

V zmysle § 6 ods. 2 vyhlášky č. 46/2010 Z.z. sústreďovanie dreva sa vykonáva podľa technologického postupu vypracovaného osobitne pre každý spôsob sústreďovania dreva uvedený v technologickom protokole.

V zmysle § 6 ods. 1 a bodu 1.1 prílohy č. 3 vyhlášky č. 46/2010 Z.z. pri sústreďovaní dreva technologický protokol obsahuje aj grafickú časť.

V zmysle § 6 ods. 1 a bodu 5.3 prílohy č. 3 vyhlášky č. 46/2010 Z.z. lanové dopravné zariadenie možno uviesť do chodu len na pokyn osoby vykonávajúcej lesnú prácu, ktorá náklad zapína alebo odopína.

V zmysle § 2 písm. a) NV č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov na účely tohto nariadenia vlády pracovný prostriedok je stroj, zariadenie, prístroj alebo nástroj, ktorý sa používa pri práci.

V zmysle § 2 písm. b) NV č. 392/2006 Z.z. používanie pracovného prostriedku je každá činnosť s pracovným prostriedkom, najmä zapínanie, vypínanie, používanie, preprava, oprava, prestavba, údržba a starostlivosť o pracovný prostriedok vrátane čistenia.

V zmysle § 2 písm. b) NV č. 392/2006 Z.z. obsluha pracovného prostriedku je zamestnanec poverený používať pracovný prostriedok a jeho činnosť pri používaní pracovného prostriedku.

V zmysle § 5 ods. 1 NV č. 392/2006 Z.z. ak bezpečnosť pracovného prostriedku závisí od podmienok jeho inštalácie, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť vykonanie kontroly pracovného prostriedku po jeho inštalovaní a pred jeho prvým použitím a kontroly po jeho inštalovaní na inom mieste, aby zabezpečil správnu inštaláciu pracovného prostriedku a jeho správne fungovanie. Kontrolu vykonávajú oprávnené osoby podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

V zmysle § 5 ods. 2 písm. a) NV č. 392/2006 Z.z. ak sa pracovný prostriedok používa v podmienkach, ktoré zhoršujú jeho stav a vytvárajú možnosť vzniku nebezpečenstva, zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a na včasné odhalenie a nápravu zhoršeného stavu, je povinný zabezpečiť vykonanie pravidelnej kontroly alebo skúšky pracovného prostriedku oprávnenou osobou.

V zmysle § 8 ods. 1 NV č. 392/2006 Z.z. zamestnávateľ je povinný preukázať, že zamestnanec bol oboznámený a informovaný o spôsobe používania pracovného prostriedku. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomný návod na obsluhu pracovného prostriedku, ak je to potrebné.

V zmysle § 8 ods. 4 písm. a) NV č. 392/2006 Z.z. zamestnávateľ je povinný vykonať opatrenia, aby zamestnanec poverený používaním pracovného prostriedku bol preukázateľne vyškolený primerane k nebezpečenstvám, ktoré sú spojené s jeho používaním.

 

Ako vidieť z vyššie uvedených ustanovení predmetných predpisov  je potrebné na lesníckej lanovke vykonávať kontroly, zaškoľovať zamestnancov, vypracovávať dokumentáciu a viesť technickú dokumentáciu. Požiadavky uvedené s STN 47 0005-1:2003, STN 47 0005-2:2003, STN 47 0005-3:2003, STN 47 0005-4:2003, STN 47 0005-5:2003 a STN 47 0005-6:2003, ktoré sa zaoberajú lesníckymi lanovkami týkajúce sa odborného pracovníka lesníckych lanoviek a projektanta lesníckych lanoviek, nie sú uvedené v žiadnom právnom predpise. Preto bezpečnostnotechnické požiadavky uvedené v týchto  normách je potrebné plniť, avšak toto plnenie nemusí vykonávať odborný pracovník lesníckych lanoviek. Môže ich vykonávať oprávnená osoba, ktorá svoju odbornú spôsobilosť preukáže bližšie neurčeným spôsobom. Takisto projektovanie môže vykonávať oprávnená osoba, ktorá svoju odbornú spôsobilosť preukáže bližšie neurčeným spôsobom. Všetky požiadavky na odbornú spôsobilosť projektanta, odborného pracovníka, ako aj požiadavky na montáž, demontáž, prevádzku a údržbu lanového dopravného zariadenia sa vykonáva podľa návodu výrobcu.

 

V zmysle STN 27 0140 časť 1 táto norma platí pre projektovanie a konštruovanie žeriavov a zdvíhadiel s motorickým, ručným a prípadne kombinovaným pohonom, ktorými sa zdvíhajú a premiestňujú bremená pomocou prostriedkov na viazanie zavesenie, uchopenie a podobne. Norma neplatí pre zdvíhadlá konštruované a zostavené pre špeciálne použitie (napr. montážne stožiare, priemyslové manipulátory a podobne).

Lesnícke lanovky možno považovať za zdvíhacie zariadenie, ktoré je určené na špeciálne použitie, pre ktoré nie je určená STN 27 140 časť 1:1986, preto pre ňu nemôže byť určená ani norma STN 27 0142:1989, na ktorú odkazuje čl. 7.1 STN 47 0005-4:2003. STN 27 0142:1989 platí pre skúšanie žeriavov a zdvíhadiel s ručným aj motorickým pohonom, ktorými sa zdvíhajú alebo premiestňujú bremená pomocou prostriedkov pre viazanie, zavesenie a uchopenie bremien. Táto norma neplatí pre zdvíhadlá konštruované a zostavené pre špeciálne použitie (napr. jednoúčelové montážne zariadenia, priemyslové manipulátory a podobne), teda neplatí ani pre lesnícke lanovky.

Z tohto istého dôvodu, pre ňu neplatí ani STN 27 0143:1968, v ktorej sú uvedené požiadavky na prevádzkového technika zdvíhacích zariadení. Preto výkon funkcie prevádzkovateľa lesníckych lanoviek nie je funkciou prevádzkového technika zdvíhacích zariadení.

V zmysle čl. 5.2.1 STN 47 0005-2:2003 je potrebné ku každej stavbe lesníckej lanovky vypracovať úplný projekt lanovej dráhy.

V zmysle čl. 4.1 STN 47 0005-4:2003 prevádzkovateľ je zodpovedný za technický stav a prevádzku lesníckej lanovky. Musí byť preukázateľne oboznámený s technickým riešením lanoviek a príslušnými predpismi. V žiadnom právnom predpise nie je uvedená požadovaná odborná spôsobilosť, ktorú má mať osoba, ktorá vykoná zaškolenie prevádzkovateľa lesníckej lanovky. Preto je táto povinnosť v zmysle § 7 ods. 1 písm. a) zákona č. 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov daná na zamestnávateľa, ktorý je povinný toto zaškolenie preukázať.

Lehota vykonávania odborných prehliadok a odborných skúšok lesníckych lanoviek nie je daná v žiadnom právnom ani ostatnom predpise na zaistenie BOZP, preto prevádzkovateľ lesníckej lanovky pri stanovení lehoty vykonávania kontrol lesníckych lanoviek vychádza z podmienok jej prevádzky a z návodov na obsluhu lesníckej lanovky dodanej výrobcom lesníckej lanovky.

Úradné skúšky na lesníckej lanovke nie je potrebné vykonávať.